Menu
Bez kategorii

Kariera i macierzyństwo

Dzisiejszy post na blogu chciałabym poświecić tematowi, który bez wątpienia dotyczy każdej mamy. Życie każdej z nas diametralnie się zmienia w momencie narodzin pierwszego dziecka. Nasze sytuacje są zupełnie różne, wiele z nas planowało macierzyństwo dużo wcześniej i ich sytuacja w życiu jest stabilna, a cześć może znajduje się w trochę innej sytuacji. Jedno jest pewne, czeka nas ogromne zadanie i mnóstwo presji dotyczącej codziennej organizacji, połączenia pracy z życiem rodzinnym i spełniania swoich własnych marzeń oraz ambicji.

Niejednokrotnie zadawałam sobie sama pytanie co jest najlepsze dla mnie i mojej córeczki ? Czy sobie poradzę ze wszystkim? Jak będzie wyglądał mój powrót do pracy i życie w ciągłym biegu? Czy potrafię być dobrą mamą i zapewnić nam stabilizację finansową?

Ostatnio trafiłam na kurs, który pomógł mi jeszcze bardziej w rozwiązaniu moich problemów oraz rozwianiu wątpliwości. Uświadomił, że moja organizacja i dążenie do celów idzie w dobrym kierunku.

” Kariera i macierzyństwo – praktyczny kurs dla mam ” , w którym mogłam uczestniczyć wieczorami przy własnym laptopie oraz w każdej chwili kiedy miałam troszkę wolnego czasu ponieważ kurs jest online http://www.crp.wroclaw.pl/kurs/kariera-i-macierzynstwo-praktyczny-kurs-dla-mam-51.html .

Jestem samotną mamą i obecnie mam dwie prace. Mój każdy dzień zaczyna się o 5.30. Wstaję i szykuje się do kolejnego dnia kiedy Laura sobie jeszcze smacznie śpi. Wolę wstać wcześniej i poświecić spokojnie czas na wyszykowanie się niż robić wszystko w biegu. Nie lubię przychodzić spóźniona do pracy, a wręcz zawsze jestem przed czasem. Pracę kończę o 14.00 i jeszcze zanim odbiorę Laurkę z przedszkola staram się trzy razy w tygodniu poświecić czas na trening 🙂 Mimo, że zdarza mi się czuć zmęczenie to kiedy jestem już po, czuję, że mój stres jest zredukowany do minimum, a na buzi znowu pojawia się szeroki uśmiech ??? Kiedy Laura jest u taty, ja pracuję dodatkowo w barze. Często dostaje mnóstwo pytań kiedy znajduję czas na prywatne życie… owszem był moment, w którym poczułam się może trochę samotna… zaczęłam mieć wątpliwości , że biorę na swoje barki za dużo, ale z drugiej strony przecież moja praca sprawia mi mnóstwo satysfakcji!

Po pierwsze spotykam w niej cudownych ludzi! Bar w którym pracuje współpracuje z okolicznym domem kultury i organizuje koncerty oraz rożnego rodzaju imprezy kulturowe. Do tego pracując, mogę uczyć się języka! Co jest dla mnie bardzo ważne! Największym jednak priorytetem i motorem do działania są moje marzenia i plany. Wiem, że moim zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i przyszłości sobie oraz mojej córce, w której obie będziemy czuły się stabilnie. Chyba nie czułabym się spełniona tańcząc w klubie na stole z butelka wina w ręce …

Czas dla mnie i na przyjemności ? Oczywiście, że go znajduję. Mimo, że jest go mało to chyba jeszcze bardziej go doceniam i się nim cieszę. Mam czas na wieczór z książka ii kielisze wina. Kiedy jest pogoda chodzimy z Laura na długie spacery. To są rzeczy, które sprawiają mi przyjemność.

Miłość i związek ? Myśle, że osoba na której mi zależy doceni to jaka jestem, a ja zrobię wszystko by mieć też czas tylko dla Niego 🙂 kwestia spotkania osoby, która zamiast Cię krytykować będzie motywować i wspierać.

Ważną kwestią jest umiejetność określenia tego co naprawdę daje nam szczęście i satysfakcję. Ja musiałam też nauczyć się mówić ” nie ” i iść swoją drogą nie porównując siebie do innych.

W kursie, który przerobiłam są podane dwie definicje kariery. Chodzi o to, że nie tylko wysokie zarobki i stanowisko możemy określić tym słowem, ale również serię prac, zajęć , edukację oraz rozwój i satysfakcję osobistą. Równie dobrze mama nie majaca pracy może znaleźć dla siebie pole na którym będzie robiła karierę. Może to być pisanie bloga, szukanie ciekawych przepisów, zdrowe odżywianie, treningi, kursy czy wymyślanie edukacyjnych zabaw dla swojego maluszka. Karierę można określić w sposób obiektywny i subiektywny.

W kursie jest też opisany problem stresu i jak sobie z nim radzić. Zdrowa dieta, odpoczynek i unikanie toksycznych ludzi też mogą pomóc każdej mamie w poczuciu szczęścia i spełnienia.

Temat który mnie również zaciekawił i pomógł w organizacji to pomysł tworzenia listy z zadaniami i planami. Zamierzam wprowadzić go w swoje zycie i liczę, że pomoże mi to z moim problemem ” zapominania ” 🙂

Chciałabym napisać jeszcze o jednej rzeczy, która jest dla mnie ogromnie ważna. Rutyna! Zwłaszcza jeśli chodzi o wychowanie dziecka. Zdarzyło mi się usłyszeć, że nie odpisuje na wiadomości czy jestem mało aktywna w rozmowach na Facebooku. Przyznam, że dużo czasu spędzam na telefonie, ale jeśli chodzi o czas spędzony z moją córka i nasze rytuały to jest to dla mnie świętość. Nigdy nie biorę ze sobą telefonu na czas usypiania. Wtedy są tylko książki i chce, aby moja uwaga była skupiona tylko na dziecku. Podobnie jest w czasie posiłków. Nie chce, aby Laura przyzwyczaiła się do tego, że podczas jedzenia patrzy się w telefon. To czas dla rodziny i na rozmowę. Po przedszkolu też poświęcamy chwilę na odpoczynek i przytulanie się. Wiem, ze potrzebuje tego po wielu godzinach poza domem i wśród obcych ludzi.

Sama wiem ile znaczy dla mnie rozmowa i  możliwość powiedzenia drugiej osobie jak się czuję. Osobie która jest skupiona tylko i wyłącznie na mnie i do której trafiają moje słowa. To buduje poczucie bezpieczeństwa.

Jako mama chce pamiętać, że moim podstawowym zadaniem jest wychowanie dziecka, ale też wiem jak ważne jest spełnianie się i realizowanie dla poczucia szczęścia.

Uważam, że macierzyństwo i karierę da się połączyć, a rola mamy może nawet nam w tym pomóc. Nasze zadanie jest na pewno trudniejsze niż dla tych, którzy swój wolny czas mogą poświecić na mnóstwo innych rzeczy, kiedy Ty musisz zadbać o dom i rodzine. Wiem jednak, że uczy nas  to systemaczności i rozsądnego kierowania swoim czasem 🙂

Dziękuje za możliwość uczestniczenia w kursie http://www.crp.wroclaw.pl/ i polecam serdecznie wszystkim mamusią ?

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz