Menu
Bez kategorii

„Lato w Norwegii”

Do krainy fiordòw przyszło lato. Wakacyjna pora roku zaczyna się tu w nocy 23 czerwca i lato jest witane ogromnymi ogniskami ( sankthansbål )  rozpalanymi na plażach.  Najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku ? wigilia Świętego Jana zwana w Norwegii „Sankthans” lub „Jonsok” .

Mam nadzieję, że każda dziewczyna pamiętała wtedy zebrać świeże kwiaty i położyć pod poduszka…dlaczego ? Legenda norweska głosi, że wtedy może Ci się przyśnic Twój przyszły mąż ?

Inna legenda wiąże się ze zbiorami i podobno taka jaka będzie w ten dzień zwiastuje pogodę na całe lato. Co jest ważne dla rolników.

Ogniska palone tej nocy miały chronić też przed czarownicami i złymi mocami…do tej pory czasami nad ogniskiem pali się symboliczne czarownice z drewna lub poprostu kukielki robione przez dzieci.Dzień ten głównie stał się teraz atrakcją dla najmłodszych . Tańce,śpiewy i opowieści.  W wielu miastach organizowane są imprezy ze wspólnie palonymi ogniskami. Przepisy dotyczące rozpalania ognisk w Norwegii są dość rygorystyczne i często trzeba mieć na to pozwolenie.

Lato w Norwegii jest na pewno bardzo krótkie ale piękne i magiczne. Życie blisko natury pozwala nam zobaczyć pryzmat naszego życia. W naszej codzienności  też nie zawsze trwa lato ale po ciemnej, mroźnej zimie jeszcze bardziej można docenić promień słońca na policzku … ?

 

 

 

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz