Menu
Bez kategorii

„Norweski od początku”

Dobry wieczór ?

Dzisiaj zaczynam zbieranie wszystkich materiałów od początku mojej nauki norweskiego. We wrześniu minie już 4 lata odkąd tu jestem i po wakacjach mam ogromną ochotę iść jeszcze na kurs wieczorowy. No i w końcu zaliczyć norskprøve ☺

Uważam, że języka i tak można najlepiej się nauczyć tylko przez bezpośredni kontakt z nim ale troszkę gramatyki się przyda no i sama siebie chciała bym sprawdzić ?

Kiedyś jedna z nauczycielek dała mi fajna radę, że jak poznam jakieś nowe słówko żeby spróbować ułożyć z nim zdanie…jeśli się uda pozostanie na pewno na dłużej w głowie niż „wykute” na pamięć. No i może uda się je użyć podczas rozmowy.

Np :

å mosjonere – ćwiczyć, trenować

Hvor ofte bør man mosjonere?

Takie zdanie na czasie bo idzie lato i większość pewnie po nowym roku zapisała się na siłownię ? no i jest coraz cieplej i można dużo spacerować! ?

en god begynnelse – dobry początek

Av en god begynnelse blir en god slutt!

Kolejne pozytywne zdanie ☺ ważne żeby nauka przynosiła nam przyjemność. Kiedy staje się pasja a nie obowiązkiem przynosi lepsze efekty ?

Można sobie np. dać na cel układać zdania na jakiś temat i szukać słówek z tym związanych. Ja lubię szukać inspiracji na blogach norweskich bo tam teksty są pisane przez zwykłych ludzi i język jest potoczny czyli taki jaki mogę używać na codzień.

et kosthold – jedzenie , dieta

Vegetarisme er et kosthold uten kjøtt og fisk, og eventuelt andre animalske matvarer. ?

Jeśli chodzi o gramatyke to sprawia mi ogromny problem, nawet jeśli ktoś mnie o coś pyta to często wiem jak ułożyć zdanie na podstawie tego co kiedyś usłyszałam w praktyce niż z wyuczonych regułek.  Mam zamiar nadrobić to oczywiście na kolejnym kursie oczywiście o ile uda mi się zapisać po wakacjach. Na trochę wiedzy nigdy nie jest za późno ?

Oglądam moje książki z pierwszego kursu… ” hva heter du ? ” … pamiętam jak słuchałam radia i nawet nie mogłam wyłapać słówek ze zdania. Czas jest też potrzebny do osłuchania się z nowym językiem. Dopiero kiedy czytam moje stare zapiski i oglądam książki widzę, że jednak moja nauka poszła trochę do przodu bo wciąż spotykają mnie sytuacje że naprawdę czuje jakbym nie mogła wydusić słowa i złożyć sensownego zdania.

en utfordring – wyzwanie

Å lære et nytt språk kan synes å være en større utfordring enn hva det faktisk er ✒… 

I tego powinniśmy się trzymać  ?

Miłej zabawy z nauką!

 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

    Zostaw komentarz